Arhavi'de Öğrenci Olmak


 

ARHAVİ

 

Arhavi (Lazca: Arkabi; Gürcüce: არქაბი, arkabi), Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan şehirdir.

 

 

ULAŞIM

 

Arhavi'nin Karadeniz sahil yolu üzerinde bulunan Artvin'e bağlı bir ilçedir. Hopa'ya 11 km, Fındıklı'ya 15 km, Artvin’e 80 km, Rize'ye 80 km ve Trabzon'a 150km uzaklıktadır. Arhavi'ye en yakın havaalanları 38 km uzaklıkta bulunan Batum Havalimanı ve 150 km uzaklıkta bulunan Trabzon Havalimanı'dır. 

 

 

BESLENME VE BARINMA HİZMETLERİ

 

Yüksekokulumuzun bünyesinde bulunan yemekhanede öğrencilerimize öğle ve akşam yemekleri verilmektedir. Öğrencilerimiz, ilçemize yakın mesafede bulunan Hopa ve Fındıklı ilçelerinde Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde faaliyet gösteren devlet yurdunda barınabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz ilçemizde bulunan devlet yurdundu barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi eşyalı veya eşyasız kiralık konutlarda da kalabilme imkânına sahiptirler.

 
 

EKONOMİ

 

Çay, fındık, kivi tarımı yaygın olarak yapılmaktadır. Son zamanlarda ise ilçede turizm ile ilgili tesis  saysı artmaktadır. Ayrıca Sarp Sınır kapısına 30 km mesafe uzaklığında olmasıyla ülke ve bölge ticaretinde önemli bir rol üstlenmektedir.

 

 

SAĞLIK

 

İlçe merkezinde, 54 yatak kapasiteli 1 adet devlet hastanesi, 1 sağlık ocağı ve sağlık ocağına bağlı 1 poliklinik ile sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

 

 

TURİZM

 

Körfez kıyısına kurulan Arhavi’nin hemen üstünde bir heykel gibi duran Cenevizliler'den kalma Ciha gözetleme kalesi merkez, Ulukent ve Ortacalar Camileri, Ortacalar Çifte Kemer, Orçi Deresi Kemer, Derecik Köyü Kemer, Aşağı Şahinler Köyü Kemer Köprüleri birer sanat harikalarıdır. Ayrıca Dereüstü, Derecik ve Kavak Köylerinde tesis edilen Alabalık üretim çiftliği ve sosyal tesisleri ile restaurantları görülmeye değer yerlerden bazılarıdır. Metruk kilise manzara açısından doyumsuz seyirlerle kayalık mevkindeki Martı Kuşu Cenneti gezilecek önemli yerlerin başındadır.

 

Ciha Kalesi

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin Cenevizliler'in deniz ticareti süresince bir gözetleme yeri olarak kullandığı düşünülmektedir. Yaklaşık 50 asker barındıracak mimari özelliğe sahiptir. Hiçbir restorasyon çalışmasının yapılmadığı bu tarihi eserin bulunduğu yerden Rize'nin Pazar ilçesinden Gürcistan’ın Batum şehri arasındaki alanı rahatlıkla gözlemek mümkündür.

 

Çiftekemer Köprüsü

18. yüzyılda yapılan bir köprüdür. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Tümüyle merkezkaç kuvveti ile hesap edilerek çok hassas dengeler üzerine kurulmuş bir köprüdür. Taşlar kireç ve yumurta akı ile örülmüştür. Alt kısmı tam daire üzerinden hesap edilmiş ve yan yüzeylerinde korniş çıkıntılar yer almaktadır.

 

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi'ne Çiftekemer Köprüsü’nü geçip Küçükköy yoluna saparak gidebilirsiniz. Şelalenin en güzel görünümü karların eridiği Nisan–Mayıs aylarıdır. Fakat yaz mevsiminde de görüntü iyi sayılır. Mençuna Şelalesi üç basamaktan oluşur. En üst bölümü yaklaşık 50 m yüksekliğinde olup toplam 70 m yi bulmaktadır.