YKS 2021 Tercih Rehberi

30 Temmuz 2021, Cuma 122

Değerli adaylar,
YKS 2021 tercih dönemi başlıyor? Tercihleri arasında Yüksekokulumuzdaki programlara da yer vermek isteyen adaylar için ilçemiz, yüksekokulumuz programlarımız hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; ilçemiz 2021 yılı Temmuz ayında bir sel felaketi yaşamıştır. Yaşanan bu afet, bizi derinden üzmekle birlikte yüksekokulumuzun selden etkilenmemesi bizi teselli etmiştir. Yaşanan bu üzücü durumun ardından devletimizin ilgili kurumlarıyla birlikte tüm Arhavi halkı ortak bir çaba ile selin izlerini silmeye başlamış ve benzer bir olayın tekrardan yaşanmaması için tüm önlemler alınmış ve alınmaya devam etmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin konaklayacağı Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü Yurdu da selden etkilenmemiştir. Bu bağlamda, 2021-22 Akademik Yılı’nın yüksekokulumuzu tercih edecek öğrenciler için sorunsuz olarak başlaması ve devam etmesi için hem üniversite olarak hem de ilçedeki kamu kurumları olarak azami gayret gösterildiğini, siz saygıdeğer öğrenci adaylarımıza ve ailelerimize arz ederiz. 

Arhavi
Arhavi İlçemiz, Artvin ili sınırları içerisinde yer alıp Rize ili ile komşudur. Doğu Karadeniz sahilinde yer alan ilçenin nüfusu 2020 sonu itibariyle 21.544’tür. Şehir merkezi geniş ve düz bir ova üzerine inşa edilmiştir. En yağışlı mevsim sonbahar en az yağışlı mevsim ise ilkbahardır.

Ulaşım
Arhavi, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde yer aldığı için ulaşım açısından oldukça elverişli bir konuma sahiptir. Hopa'ya 11, Fındıklı'ya 15, Artvin Merkez’e 64, Rize'ye 80, Trabzon'a 150, Erzurum’a 255, Giresun’a 288, Erzincan’a 361 ve Samsun’a 482 kilometre mesafededir. Yakın bir zamanda açılması planlanan (29 Ekim 2021) Rize-Artvin Havalimanı ilçemize 30 dakika mesafededir. Çoğu şehirlerarası otobüs firması ilçemize sefer düzenlemektedir. Yüksekokulumuzun bulunduğu yerleşke, şehir merkezine 4 kilometre mesafede olup toplu ulaşım araçları düzenli olarak hizmet vermektedir.

Barınma ve Beslenme İmkanları
Yüksekokulumuza yerleşen öğrenciler, barınma ihtiyaçlarını ilçemizde bulunan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtları ya da eşyalı veya eşyasız kiralık konutlardan karşılamaktadır. Yüksekokulumuzun bünyesinde bulunan yemekhanede öğrencilerimize öğle akşam yemeği verilmektedir.

Şehir Hayatı
Arhavi, ilçede yaşayanlara güvenli ve sakin bir yaşam sunmaktadır. İlçede çoğu zincir alışveriş mağazalarının şubesi bulunmaktadır. İlçenin deniz kıyısında yer alması ve düz bir ovada bulunması sebebiyle park ve yürüyüş yolları mevcuttur. İlçede cumartesi günleri, bölgenin büyük pazaryerlerinden birisi kurulmaktadır. İlçede birçok bankanın ATM’si bulunmakta olup üç bankanın da şubesi hizmet vermektedir. Ayrıca PTT ile birlikte bir özel kargo şirketinin ilçemizde şubesi bulunmakta, diğer kargo şirketleri ise ilçeye günlük olarak gönderi teslimi yapmaktadır. İlçe farklı dönemlerde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek doğal ve kültürel zenginliklere sahiptir. Gençlik ve Spor Bakanlığı Arhavi Gençlik Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve gençlik ve spor kulüpleri ilçemizde gençlerin serbest zamanları etkin değerlendirmesine yönelik kültürel, sanatsal, sportif ve mesleki etkinlikler düzenlemektedir.

Turizm
Arhavi, Doğu Karadeniz’in nadide güzelliklere sahip ilçelerinden birisi olarak parlamaktadır. Karadeniz’in masmavi sularının süslediği sahilden içerilere doğru gidildikçe sizi her tonunun bulunduğu yemyeşil bir deniz beklemektedir. Bu yeşil cennetin üstündeki tarihi ve doğal güzellikler turistik değer olarak ziyaretçilerin ilgisini çekmiş ve Arhavi turizm potansiyeli ile öne çıkmaya başlamıştır. Tarihi çifte köprüler, Ciha Kalesi, tarihi konaklar sizi geçmişe götürürken Kamilet Vadisi üzerindeki, hiking alanları, Mençuna Şelalesi ve çay bahçeleri sizi büyüleyecektir.

 

Yerleşkemiz
Yüksekokulumuzun bulunduğu yerleşke, Şehir Merkezine 4 kilometre mesafede olup toplu ulaşım araçları düzenli olarak hizmet vermektedir. Yerleşkemizde, yüksekokulumuzun istifadesinde 4 derslik, 3 amfi, 1 konferans salonu, 1 adet yemekhane, 1 turizm uygulama alanı, 1 adet okuma odası ve kantin bulunmaktadır.

Öğretim Faaliyetleri
Yüksekokulumuzda 4 farklı programa öğrenci alımı yapılmaktadır. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 25, Dış Ticaret 25, Spor Yönetimi 45 ve Turizm ve Otel İşletmeciliği programı ise 25 öğrenci kontenjanına sahiptir. Yüksekokulumuzda görevli 5 Doktor Öğretim Üyesi ve 9 Öğretim görevlisi öğrencilerin nitelikli birer meslek elemanı olarak iş dünyasına kazandırılması için akademik çalışmalarını tam zamanlı olarak sürdürmektedir.

Programlar ve Kariyer Fırsatları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı- TYT- Tercih Kodu: 101350154

Bu programın amacı, kamu ve özel sektör işletmelerine büro meslek elemanı yetiştirmektir. Öğrencilere öğrenim süreleri boyunca temel sekreterlik bilgi ve becerileri yanında teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi kazandırılmaktadır. Bölümün temel amacı, mezunların özel sektör ve kamu kurumları bürolarında, istihdam edilme düzeylerine katkıda bulunmaktır.

Konusu ile ilgili temel kavram ve ilkeleri özümsemiş, kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yönetici asistanlığı mesleğinin tüm gereklerini yerine getirebilecek seviyede mesleki bilgiyle donatılmış, her türlü büro araç ve gereçlerini ve alanları ile ilgili büro programlarını kullanabilecek nitelikte meslek elemanları yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı mezunları, eğitim-öğretim süreleri boyunca edindikleri mesleki ve kişisel becerileri doğrultusunda pek çok konuda faaliyet gösteren bürolarda yönetici asistanı veya büro yöneticisi olarak tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışabilmektedirler.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar

Bu programdan mezun olan öğrenciler, belirlenmiş kurallar doğrultusunda, lisans programlarına devam edebilirler. Mezun öğrencilerin isteğine bağlı olarak, YÖK tarafından belirlenen koşullara göre Açıköğretim Fakültesi'nden ve DGS'ye (Dikey Geçiş Sınavı) başvurarak eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Dış Ticaret-TYT- Tercih Kodu: 101350136

Günümüz işletmeleri hem iç pazarda hem de dış pazarlarda yoğun bir uluslararası rekabetle karşı karşıyadır. Bu nedenle, faaliyetlerini daha profesyonelce yapmak, kaliteli mal ve hizmet üretmek zorundadır. Program yoğun rekabet ortamında, gelişen pazarlara yönelen başta küçük ve orta boy işletmeler olmak üzere sanayinin ihracat hamlesine cevap verecek, dış ticaret konularında pratik bilgi ile donanmış, gümrük mevzuatına hâkim, çözüm odaklı dış ticaret meslek elamanı yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Dış ticaret alanında yaşanan önemli gelişmeler ile birlikte Arhavi ilçesinin sınır bölgesi olması ve bu bölgede ulusal ve uluslararası ticaretin her alanında faaliyet gösteren birçok işletmenin bulunması sebebiyle bu alanda ihtiyaç duyulan insan gücünün karşılanması hedeflenmektedir.

Kariyer Olanakları

Bu programdan mezun olan öğrenciler ithalat-ihracat şirketlerinde, işletmelerin dış ticaret bölümlerinde, bankaların kambiyo bölümlerinde, gümrük ve nakliye firmalarında ve sınavlarda başarılı oldukları takdirde B karnesi alarak “Gümrük Müşavir Yardımcısı” unvanı ile çalışabilmektedirler. 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar

Avrupa Birliği İlişkileri, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme Yönetimi, İşletme-Ekonomi, Lojistik, Lojistik ve Taşımacılık, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi, Sermaye Piyasası, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme Yönetimi, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi.

Spor Yönetimi-TYT-Tercih Kodu: 101350357

Spor Yönetimi programının amacı, spor alanında faaliyet gösteren kamu ya da özel sektör kurumlarında ihtiyaç duyulan ara eleman ihtiyacını karşılamaktır. Bu amaç çerçevesinde öğrencilerimize aşağıda yer alan yeterliklerin kazandırılması hedeflenmiştir.

  • Spor yönetimi alanında uygulayıcı olarak bir problemin çözümünde kullanılabilecek ilkeleri bilerek çözüm önerileri geliştirebilmesi,
  • Bilgi ve beceri düzeylerinin farkında olabilmesi, 
  • İşlevsel ve taktiksel düzeyde kararları uygulamaya koyabilmesi,
  • Spor yönetimi ile ilgili faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda temel becerilere sahip olabilmek, uygulayabilmek ve bu faaliyetlerin değerlendirmesi, 
  • Spor yönetimi ile ilgili uygulama plan ve programlarını bilerek, bu plan ve programlar ile ilgili görev ve sorumlulukların farkına varabilmek,
  • Uygulayıcı olarak beceri kazanmak, kuramsal bilgiyi uygulama ve etkili kullanma konusunda görev ve sorumlulukların farkına varabilmesi,
  • Spor Yönetimi ile ilişkili belirli bir alanda çalışabilmek ve uzmanlaşabilmek, spor yönetimi alanında yaratıcılık yeteneğinin farkına vararak bu yeteneği alanında kullanabilmek.

Kariyer Olanakları

Program mezunları; özel sektördeki spor işletmelerinde (Basın kuruluşları, spor merkezleri vb.), spor kulüplerinde, il ve ilçe belediyelerindeki farklı pozisyonlarda istihdam şansı bulabilmektedirler. 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar

Programdan mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavında (DGS) sınavında başarılı olunması durumda Spor Bilimleri Fakülteleri ya da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesindeki Spor Yöneticiliği ya da Rekreasyon bölümlerine veya Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme ve Kamu Yönetimi bölümlerinde lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.

Turizm ve Otel İşletmeciliği-TYT-Tercih Kodu: 101350287

Turizmin dünya, ülke ve bölgeler için önemi açıktır. Ülke ekonomisine olan katkısı nedeniyle, son yıllarda çok hızlı bir gelişme gösteren turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla, Otel İşletmeciliği ile ilgili dersler verilmektedir. Mezunlarımızın turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerde, gereken birimlerinde çalışabilme becerisine sahip olmalarını sağlamaktır. Sahip oldukları bu bilgileri aktarabilecek ve hizmete dökebilecek, bütün bunları yabancılara aktarabilecek bilgi birikimine ve yabancı dile sahip olmaları, turizm tesislerinde yönetici konumunda çalışabilecek bilgi ve donatıya sahip olmaları, milli ve genel kültür sahibi olmaları konularında bilgi ve beceri kazandırmaktır.

Alanındaki güncel gelişmelere duyarlı olmaları ve değişikliklere entegre olmaları, girişimci, duyarlı, özgüvene sahip, olayları yorumlayabilen, ileri görüşlü ve paylaşımcı olmaları, sektörde aranan kişiler olmaları ve örnek teşkil etmeleri, çalışma hayatındaki problemleri çözebilme yeteneklerine sahip olmaları konularında öğrencilere katkıda bulunmaktır.                        

Kariyer Olanakları

Turizm İşletmelerinde (konaklama, seyahat, yiyecek içecek, organizasyon firmaları, ulaştırma alanında faaliyet yapan işletmeler vb.) istihdam alanları bulabilmektedirler.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar

Mezun olan öğrenciler, Açık öğretim fakültelerine ve DGS sınavında başarılı olunması durumda örgün öğretim veren eğitim kurumlarında lisans eğitimine tamamlayabilirler.