Dış Ticaret


 

Dili

Türkçe

Bölüm Başkanı (ya da Eşdeğeri)

Öğr. Gör. Dr. Sonnur AKTAŞ GÜZEL

Süresi (Yıl)

 2

Kontenjanı

20

Staj Durumu

Var

Mezuniyet Unvanı

Dış Ticaret Meslek Elemanı

ÖSYM Tipi

TYT

Ders Müfredatı

2019 ve Sonrası, 2017 ve 2018, 2016 ve öncesi

 

Amaç ve Hedef

Günümüz işletmeleri hem iç pazarda hem de dış pazarlarda yoğun bir uluslararası rekabetle karşı karşıyadır. Bu nedenle, faaliyetlerini daha profesyonelce yapmak, kaliteli mal ve hizmet üretmek zorundadır. Program yoğun rekabet ortamında, gelişen pazarlara yönelen başta küçük ve orta boy işletmeler olmak üzere sanayinin ihracat hamlesine cevap verecek, dış ticaret konularında pratik bilgi ile donanmış, gümrük mevzuatına hakim, çözüm odaklı dış ticaret uzmanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Dış ticaret alanında yaşanan önemli gelişmeler ile birlikte Arhavi ilçesinin sınır bölgesi olması ve bu bölgede ithalat-ihracat ile uğraşan birçok özel sektör kuruluşu bulunması sebebiyle bu alanda ihtiyaç duyulan insan gücünün karşılanması hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları:

Bu bölümden mezun olan öğrenciler aldıkları eğitim göz önünde bulundurulduğunda girişimci hem de çalışan olarak iş hayatında kendilerine yer bulmaktadırlar. Mezun olan öğrenciler kendi ilgi alanları çerçevesinde işletmelerde çalışmaktadırlar. Son yıllarda en çok Gümrük Müsteşarlıklarında, Serbest Bölgelerde, Dış ticaret şirketlerinde ve Gümrüklerde istihdam edilmektedirler. Kamu kuruluşlarında; alabilecekleri KPSS puanı ile kalifiye memur olarak iş bulabilirler. Ayrıca mezunlarımız alanları ile ilgili dört yıllık bir yüksek öğrenim programını bitirdiklerinde Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir adayı olabildikleri gibi meslekleri ile ilgili bütün uzmanlık sınavlarına girebilmektedirler.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar

Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme Öğretmenliği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri

 

Akademik Personel

Metin ÖZKUL, Öğretim Görevlisi

İpek KURT, Öğretim Görevlisi

Tuncay ULUYURT, Öğretim Görevlisi